Глобальне потепління: вчені рятують планету

1544008195

2.12.2018 року у м. Катовіце в Польщі розпочався позачерговий «кліматичний саміт» ООН, в рамках якого також має відбутися COP 24 — 24-та конференція сторін Рамкової конвенції ООН з кліматичних змін на планеті. Тобто, глобальне потепління в світі і в Україні зокрема — це не чутки і не перебільшення? Ні в якому разі. Проблема дуже серйозна, але наразі ми трохи розрядимо атмосферу і розповімо про те, який цікавий експеримент мають намір провести гарвардські вчені.

Нещодавно всі стрічки сайтів з новинами у всесвітньої мережі майоріли заголовками типу «Вчені будуть охолоджувати Землю». В певна доля правди в цьому дійсно є і стосується вона так званих планів з «обманювання» Сонця оригінальним, але, нажаль поки що науково не доведеним методом боротьби з глобальними кліматичними змінами.

1544008198

Насправді ж в стінах Гарварду допоки говорилось лише про необхідність перевірки того, чи здійснена сонячна геоінженерія з точку зору економіки та технічних можливостей реалізації. Вартість даного проекту з перевірки впливу Solar Geological Engineering становить приблизно 3 млрд. американських доларів и може бути розпочатий вже у 2018 році. Судячи з цього, складається враження, що вчені вирішили відвідавши Ельдорадо українське казино заробити на реалізацію. Офіційна назва проекту звучить як Стратосферний контрольований експеримент по пертубації — частина гарвардської програми сонячної геоінженерії.

В той час як більшість досліджень щодо впливу розпилених в атмосфері хім. речовин задля «зниження градусу» планети, засновані лише на методах комп’ютерного моделювання, компанія SCoPEx планує провести тест в певних шарах атмосфери. В процесі даного експерименту на двадцятитикілометрову висоту до стратосфери має злетіти повітряна куля і випустити балон з CaCO3 у вигляді аєрозолю. Одразу після цього хімічні сполуки мають розсіятися в просторі повітря діаметром близько 100 метрі та довжиною в 1 кілометр. Потім повітряна куля повинна буде літати туди-назад крізь розпилену хмару на протязі доби задля аналізу поведінки частинок і процесів, які відбуватимуться в небі.

Головна мета фанатиків науки — побачити, чи здатні частки в атмосфері, що віддзеркалюють сонячне проміння, впливати на охолодження поверхні Землі. Такий собі зразок експерименту з відтворення наслідків виверження вулкану Pinatubo на початку 90-х, яке призвело до максимально потужного на той час викиду аерозолів в шари атмосфери з моменту пробудження вулкану Krakatau, яке відбулося близько 130 років тому. Коли фахівцями було зафіксовано падіння температури повітря на 0,5 градуса за Цельсієм.

1544008201

Разом з тим варто сказати про недоліки, які має сонячна геоінженерія. За даними деяких досліджень показано, що розпилення в атмосферу великої частки частинок для віддзеркалювання сонячного світла може призвести до серйозних наслідків. Негативно вплинути, наприклад, на озоновий шар, погоду або на урожаї на планеті. Вірогідність впливу на озоновий шар — одна з причин, через які вчені з SCoPex працюють лише з CaCO3, адже проведені раніше дослідження дозволили довести, що саме ця сполука є найбільш безпечною для стратосфери.

Що буде коли експерименти виявляться вдалими і покажуть, що сонячна геоінженерія насправді варта того, щоб її надалі розвивати, це не стане «чарівною таблеткою» в боротьбі з проблемою тисячоліття — глобальним потеплінням. Людям, як і раніше буде рекомендовано скорочення кількості викидів CO2 в повітря, адже саме це вважається фундаментальною передумовою змін у кліматі.

Схожі записи