Що потрібно для визнання недійсності церковного шлюбу

Що потрібно для визнання недійсності церковного шлюбу

rozirvannya_shlyubu.jpg (274.87 Kb)

Бувають різні ситуації, коли подружня пара вирішила розійтись. Однак, якщо змінити цивільний стан можна доволі швидко, то церковний шлюб не так просто розірвати.

Такі справи розглядає церковний трибунал.

«Особа приходить до нас і каже, що хоче почати процес визнання недійсності подружжя. Запитуємо, скільки років вона пробула в шлюбі. Якщо шлюб був укладений всього рік тому і він ще не розірваний цивільно, такої справи ми прийняти не можемо — з моменту цивільного розлучення має пройти мінімум півроку», – каже авдитор та захисник подружнього вузла Трибуналу Львівської митрополії УГКЦ Олег Кравчук.

Спочатку людина має коротко пояснити, чому хоче розійтись і назвати причини – зрада, насильство чи щось інше.

«Можливо, основною причиною одруження була передшлюбна вагітність, тиск з боку батьків, інші обставини, які змусили людину одружитися. Дослідивши ці питання і побачивши, що в історії людини є факти, які можуть стати підставами майбутнього уневажнення шлюбу, видаємо бланк позовної скарги і кажемо, які ще документи особа має подати. Фактично процес розпочато», – додав п. Олег.

Також читайте: «Один факт подружньої зради ще не робить шлюб недійсним»

Сам процес триває рік часу, але є певні справи, які тривають довше. Це може бути пов’язано з тим, що відповідач, не відмовляючись брати участь в процесі, просить відкласти розгляд, посилаючись на те, що він перебуває за кордоном або ж на стаціонарному лікуванні. Інколи сам позивач просить призупинити процес, сподіваючись на примирення зі своєю половинкою. І півроку вони намагаються примиритись. На будь-якій стадії процес може бути припинений через примирення і більше не провадитись.

Усі причини визнання недійсності подружжя викладені в Кодексі канонів східних церков. Одні з найбільш поширених перешкод названі в 818-му каноні — «Нездатними до укладення подружжя є ті, які: 1) позбавлені достатнього користування розумом; 2) мають поважний брак оціночного розпізнання щодо істотних подружніх прав і обов’язків, які взаємно передаються і приймаються; 3) з причини психічної природи нездатні взяти на себе істотні подружні обов’язки». Перший пункт означає, грубо кажучи, психічні розлади, відхилення, які суттєвим чином впливають на волю людини, на її здатність укладати подружжя. Другий стосується незрілості особи, наприклад, коли людина вважає, що вінчання — це просто такий гарний звичай, або ж повінчалась, бо так їй сказали батьки. І третій пункт може стосуватися набутих схильностей — наркоманія, алкоголізм, ігрова залежність.

Ще є 824-ий канон — «приймається, що внутрішня згода відповідає словам або знакам, ужитим при укладанні подружжя. Якщо, однак, одна зі сторін або обидві позитивним актом волі виключили б саме подружжя або якийсь істотний елемент подружжя, або якусь істотну властивість, укладають його неправосильно». Це стосується випадків, коли особи не вважають, що подружній союз передбачає вірність. Усе приймають, а от істотний момент — ні. Чи, скажімо, вважають, що шлюбів може бути два або три.

Часом трапляється 821-ий канон — «хто одружується обманутий, підступом, учиненим заради одержання згоди на подружжя щодо певної якості другої сторони, яка може за своєю природою поважно порушити спільність подружнього життя, то й укладає його неправосильно». Це стосується обману з корисливих мотивів.

Усі справи розглядаються у першій інстанції за винятком хіба однієї категорії: «Є певні справи, зарезервовані для Ватикану. Одна з таких підстав — це є rato non consumato. Це стосується випадків, коли шлюб був укладений згідно всіх норм, правильно, форма була дотримана, але жодного разу він не був довершений. Довершення — це є повноцінний статевий акт в шлюбі. Такі справи трапляються одна на тисячу».

Якщо трибунал розпочав процес у справі, то найімовірніше, що шлюб таки визнають недійсним.

Перелік документів, необхідних для початку процесу визнання недійсності шлюбу

 • Копія паспорта (перша сторінка, прописка, сімейний стан)
 • Копія свідоцтва або рішення суду про цивільне розлучення
 • Копія свідоцтва про уділення Тайни Хрещення позивачеві
 • Свідоцтво про Церковний Шлюб
 • Позовна скарга. У ній необхідно вказати особисті дані позивача і відповідача — прізвище (дівоче прізвище дружини), ім’я, по-батькові, адресу проживання; дату і місце укладення церковного шлюбу та коротко причини, чому позивач вважає шлюб недійсним
 • Додаток до позовної скарги. Він включає в себе вже детальний опис подій подружнього життя, починаючи від моменту знайомства і до укладення церковного шлюбу, передумов укладення шлюбу та подій, які спричинили до розлучення. Обсяг — від 3 до 5 сторінок.
 • Анкета для з’ясування деталей подружньої справи
 • Список свідків, які погодилися дати свої правдиві свідчення у подружній справі. Позивач має долучити до процесу трьох-чотирьох компетентних свідків, котрі би засвідчили в трибуналі про подружнє життя позивача з відповідачем
 • Інші документи, які можуть служити доказовим матеріалом у судовому процесі (наприклад, медичні довідки, експертизи, судові рішення, документи з правоохоронних органів і т.д.)
 • Судові витрати. На сьогодні вони становлять 2000 гривень. Особа може їх вносити протягом тривалості процесу довільними частинами. Судові витрати вносяться у бухгалтерію Львівської митрополії УГКЦ
 • Зразок позовної скарги (заяви) про визнання церковного шлюбу недійсним та додатку до неї

  Зразок позовної скарги щодо ствердження недійсності шлюбу Додаток до позовної скарги щодо ствердження недійсності шлюбу  Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!

   

  ➡ Приват 4149629353047269

  ➡ Monobank: 4441114410047144

  ➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com

  ➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc

   

  Дякуємо!