Більшість знарядь Бронзової доби виготовляли із метеоритів – вчені

meteoryt1

Дуже велика частина металевих залізовмісних знарядь Бронзової доби були виготовлені з метеоритів.

До такого висновку прийшли Альбарт Джамбон з Національного центру наукових досліджень у Франції і його колеги.

Також читайте: Знайдені у «чорного» археолога артефакти викликали переполох

Як показало дослідження, кування метеоритів було поширена у всьому Стародавньому Світі і, можливо, протягом усього Бронзової епохи превалювала над отриманням металу з земної руди.

Попередні дослідження показали, що принаймні деякі залізовмісні артефакти Бронзового віку (найвідоміший приклад – кинджал з гробниці Тутанхамона) були зроблені з метеоритного матеріалу.

meteoryt2

Вчені при вивченні металевих предметів, знайдених археологами в Єгипті, Китаї, Сирії та Туреччини, застосували рентгенофлуоресцентний аналіз – ця методика дає можливість аналізувати зміст хімічних елементів у матеріалі, не пошкоджуючи сам матеріал.

Також читайте: Під льодами Антарктики виявили доісторичне озеро розпеченої магми

Серед предметів Бронзової епохи іноді трапляються металеві речі з високим вмістом заліза. Походження руди, з якої були виготовлені ці предмети, довго спантеличувало істориків.

Метеорити часто містять залізо, а виготовити клинок або прикрасу з метеорита простіше, ніж із земної руди. У багатьох таких каменях металу досить і вони при цьому не вимагають виплавки.

Розрізнити залізовмісний матеріал метеоритного і земного походження можна за вмістом нікелю – у гірських породах на поверхні Землі його мало, тому що під час формування Землі важкий метал майже весь зосередився в розплавленому ядрі планети. У метеоритах ж його набагато більше.

Аналіз Джамбона показав, що нікелю в залізовмісних артефактах Бронзового віку багато, що говорить про їх переважно метеоритне походження. Тепер вчені мають застосувати рентгенофлуоресцентний аналіз для того, щоб з’ясувати, коли з’явилися перші металеві знаряддя, виплавлені із земної руди.

Схожі записи