Як витягти кліща

kli

Останніми роками кліщі особливо докучають відвідувачам лісів та парків. Цей рік – не виняток. Після послаблення карантинних обмежень усім, безперечно, захочеться на природу. Варто заздалегідь подбати про безпеку, щоб відпочинок не став ще однією проблемою. Бо не лише коронавірус є загрозою для життя. Ті ж кліщі – переносники багатьох хвороб, декотрі з яких є смертельно небезпечними.

Також читайте: 5 способів зробити медичну маску власноруч (ВІДЕО)

Ці дрібні паразити можуть переносити збудників небезпечних захворювань: кліщового енцефаліту, бореліозу (хвороба Лайма), а також хвороби Міямото. Загалом переносять до 150 захворювань. Збудники потрапляють у наш організм під час присмоктування кліща.

Тому, безперечно, найкраще запобігти укусу кліща.

Як вберегтись від укусу кліща

Важливо знати, що підчепити цього паразита можна не лише у лісі чи парку, а й на будь-якому газоні.

Коли кліщ чіпляється до одягу, то залишається нерухомим, аж доки ви припините активно рухатись – присядете чи ляжете. Саме тоді він і почне шукати місце, щоб присмоктатись. Цей процес може тривати від півгодини до кількох днів. Відчути ж укус кліща практично неможливо, бо він виділяє анестетичну речовину, що знеболює місце укусу.

Щоб убезпечити себе від укусу, варто дотриматись таких простих правил:

• Перед прогулянкою подбайте про вбрання. Потрібен одяг з довгими рукавами бажано світлого кольору. Краще вдягнути штани й навіть можна заправити їх у шкарпетки.

• Додатково захиститися можна за допомогою спеціального аерозолю чи мазі від кліщів. Та врахуйте тривалість його дії, щоб надто не розслабитися.

• Краще уникати місць скупчення цих комах, а це трава та невисокі кущі.

Що робити, коли знайшли на собі кліща

Витягти кліща не так уже й складно, якщо знати правила. Та спершу важливо знайти його чи їх у себе на тілі. Буває, що люди помічають цих маленьких кровопивць лише через кілька днів після відпочинку на природі.

• Одразу після повернення додому огляньте себе і рідних при хорошому освітленні. А весь одяг варто ретельно почистити та випрати.

Якщо ви таки виявили небезпечну “знахідку”, не панікуйте. Кліща легко позбутися, при цьому, якщо ви помітили його вчасно, то, найімовірніше, обійдеться без наслідків для здоров’я.

В ідеалі краще одразу звернутись до лікаря. У травмпункті можуть допомогти видалити кліща і проконсультувати, що робити далі. Та зважаючи на карантин і небезпеку в самих лікарнях через коронавірус, цього сезону краще спробувати позбутися кліща самостійно.

Що довше кліщ перебувати у вашому тілі, то більша ймовірність щось підчепити. Тому не зволікайте з “операцією”.

Також читайте: Як зробити гелевий антисептик у домашніх умовах

Існують спеціальні пристрої для видалення кліщів (кліщосмики). Придбати їх можна у ветеринарних аптеках, адже кліщі не погидують і вашими домашніми тваринами.

klischosmyk

Кліщосмик притискають до шкіри, підсовують під кліща, акуратно розхитують його з боку в бік, а тоді акуратно і повільно викручують, краще – проти годинникової стрілки. Дуже важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, видаліть рештки стерильною голкою, як це робите з дерев’яними скалками.

Не менш ефективним є звичайний пінцет. Потрібно акуратно притиснути кліща за частину, що виступає з тіла, і викрутити.

nn2

Ще один спосіб – за допомогою петлі з товстої нитки. Потрібно легко затягнути нитку між голівкою і задньою частиною паразита і також прокрутити.

nn1

У крайньому випадку можна зробити цю процедуру навіть пальцями, обгорнувши кліща марлевою серветкою. Витягати потрібно поволі – без ривків. Різкий відрив кліща в багато разів підсилює ризик зараження якоюсь недугою.

Після видалення кліща потрібно добре обробити місце укусу будь-яким антисептиком, а руки вимити з милом.

Часто радять змазати кліща олією, мовляв, він задихнеться й відпаде. По-перше, цей спосіб жодним чином на кліща не діє. По-друге, важливо, щоб кліщ залишався живим, коли ви його витягнути. Якщо з тієї чи іншої причини він умре, будучи ще у шкірі, то ймовірність заразитися чимось суттєво зростає.

Також дехто видаляє кліщів з допомогою обрізаного шприца, та цей спосіб не надто ефективний.

Далеко не всі кліщі переносять хвороби. Та, якщо хочете перестрахуватись, варто кліща зберегти після видалення. Його поміщають у флакон, пробірку, іншу чисту посудину та щільно закривають кришку. Але пильнуйте, щоб кліщ не задихнувся. За скеруванням лікаря-інфекціоніста у лабораторній мережі здійснюють дослідження кліщів на наявність збудників бореліозу.

Упродовж кількох тижнів спостерігайте за своїм станом: щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи почервоніння на шкірі, яке збільшується, — негайно зверніться до лікаря.

Схожі записи