УПЛ виходить зі сплячки. Битва за ТОП-6: «Дніпро» «Маріуполь» чи «Олімпік»
Після зимової паузи великий футбол повертається до України. В суботу, 22 лютого, і в неділю, 23 лютого, відбудуться шість матчів 19-го туру чемпіонату в Прем’єр-лізі. Вони продемонструють хто як провів підготовку до весняної частини чемпіонату і можуть багато в чому дати відповідь на питання розподілу команд на дві шістки (верхню і нижню) для виступах на другому етапі сезону 2019-2020.
В попередньому матеріалі cikavoinfo.com аналізував шанси аутсайдерів. Тепер час зосередитися на боротьбі за єдине поки вакантне місце в ТОП-6. Головна інтрига в тому – чи вдасться комусь з тих команд, що нині посідають місця з 7-го по 9-е, посунути «Маріуполь» з 6-ї сходинки. Але родзинка в тому, що зі стратегічної точки зору 7-й рядок може дати більш вигідний шлях до Європи.
Олімпік (Донецьк)
Зміна тренера восени надихнула колектив. З безпросвітного аутсайдера «олімпійці» перетворилися на претендента на вихід до ТОП-6, вигравши три матчі поспіль (в п’ятьох – 4 перемоги і нічия). На фініші «Олімпік» дещо забуксував, але то в першу чергу через «фокуси» календаря, завдяки якому довелося грати два матчі поспіль проти «Динамо» і «Шахтаря».
Зимова перерва настала якраз вчасно. Вісенте Гомес мав достатньо часу аби відшліфувати гру своїх підопічних і, як видно з товариських матчів, фактично досягнув досконалості. Взимку «Олімпік» провів 10 матчів проти команд з вищих дивізіонів Румунії, Сербії, Болгарії, Македонії, Польщі, Азербаджану, Словаччини, Грузії, Казахстану та Люксембургу. Не гранди, але нормальний рівень для заборів. Так от – в 9 матчах українська команда перемогла і один раз зіграла унічию. 23 забитих голи і лише 3 пропущених! Фантастика.
Паралельно іспанський тренер почистив склад. Пасіч, Клименчук, Пеньков та Діає тепер у Львові а Трубочкін поки без клуба. Разом вони награли за першу частину сезону 20 повних матчів на п’ятьох, причому половина прийшлася на Діає (але форвард втратив свої бомбардирські якості і відзначився лише раз).
Єдина суттєва втрата – завершення терміну оренди лівого захисника Романа Вантуха. Його вже називають новим лідером «Динамо» і пророкують місце в основі після продажу Віталія Миколенка за кордон. Натомість поповнили склад досвідчений голкіпер Артем Кичак, тріо захисників – Микита Кравченко (оренда з «Динамо), Орест Лебеденко (оренда з іспанського «Луго» та Дмитро Литвин (перейшов із «Зорі») і півзахисник «Карпат» Назар Вербний.
Також з чемпіонату Грузії переїхав Темур Чогадзе (вінгер молодіжної збірної Грузії), з чемпіонату Литви півзахисник національної збірної цієї країни Даніель Романовскійс, а з Польщі повернувся форвард Денис Баланюк. Плюс закінчилася оренда в Чернігові у нападаючого Максима Дегтярьова. Солідна «банда» в руках грамотного тренера може без проблем відіграти фору в 4 очки за 4 матчі.
Дніпро (Дніпро)
Ще більш потужну трансферну кампанію розгорнув «Дніпро». До команди Дмитра Михайленка приєдналося шість футболістів і кожен з них достойний того, аби відразу закріпитися в основному складі. Це захисники Володимир Адамюк (ФК «Львів»), Олександр Сваток («Хайдук», Хорватія), Лукас Тейлор («Палмейрас», Бразилія), півзахисники Франческо Ді Франко («Карпати»), Андрій Цуріков («Яблонець», Чехія) та форвард Олексій Хобленко, який недавно став чемпіоном Білорусі з берестейським «Динамо».
При цьому не залишив команду жоден з футболістів, що входить до ТОП-12 гравців, що зіграли за «Дніпро» восени найбільше хвилин. У Загальського набралося 124 ігрові хвилини, у Кобахідзе – 72, у Романюка – 404, у Кузіна – 0. І лише Станіслав Куліш грав більш-менш регулярно і навіть забив 4 голи. Але маючи у складі Хобленка і Супрягу, 31-річного форварда затримувати не стали. І в оренду до Естонії віддали 20-річного захисника Сафронова, який часто грав у основі, але з приходом Тейлора і Адамюка став зайвим.
«Дніпро» миттєво перетворився на одного з фаворитів, але лякає дві речі. По-перше, команда провалила збори. В 10 матчах підопічні Михайлена виграли лише двічі (по 2:1 у «Олександрії» і «Динамо» Батумі), а програли аж 7 разів. В тому числі казахському «Кайрату» 2:4, австрійській «Аустрії» 0:3, а також середнякам чемпіонатів Сербії, Польщі та Чехії.
А по-друге, є згаданий вище тактичний баг в регламенті, який дозволяє не надто напружуватися, аби наздогнати «Маріуполь». Нагадаємо, після завершення чемпіонату відбудуться матчі плей-офф, у яких 5-а і 6-а (або 4-а і 5-а у разі кубкової сенсації) команди зійдуться з переможцями нижньої шістки в боротьбі за путівку до Ліги Європи. Тож нині можна обирати: або рватися до ТОП-6, а потім грати 10 матчів проти лідерів (в тому числі «Шахтаря», «Динамо» і «Зорі»), або ж зупинитися на 7-й позиції, відточити ігрові зв’язки на аутсайдерах, поекспериментувати зі складом і потім більш свіжими зосередитися на 1–2 матчах плей-офф.
Колос (Ковалівка)
Провінціяли з села у Київській області не втратили жодного ключового гравця, але значно додали у досвіді, запросивши двох футболістів із солідним багажем за плечима: захисника Кирила Петрова з азербайджанського «Нєфтчі» і центрального хавбека Андрія Богданова з чернігівської «Десни». Плюс 4–5 значно менш відомих гравці «на виріст», серед яких можна виділити опорника молодіжної збірної Латвії Владиславса Соловейчікса. На правому фланзі захисту спробує закріпитися нещодавній лідер «Оболоні» Євген Єфремов, а на лівому – дублер «Зорі», Владислав Ємець.
Зимова пауза була насиченою – 10 контрольних матчів. В чотирьох команда Руслана Костишина перемогла команди з Румунії, Польщі та Австрії. В трьох програла (в тому числі новій команді Юрія Вернидуба – солігорському «Шахтарю»). Решта матчів завершилися внічию.
«Колос» і радий був би обрати можливий шлях «Дніпра» аби зекономити сили на другий етап, але, схоже, команда просто не готова боротися за ТОП-6 і навряд чи зможе кинути виклик комусь з верхньої частині таблиці у плей-офф за євро кубки. Власне, «Колос» і так вже стрибнув вище голови, не опинившись у перший свій сезон на дні таблиці.
ФК Маріуполь
Щоб довго не писати – лише 14 прізвищ: Данило Сагуткін, Віктор Корнієнко, Ігор Кирюханцев, Максим Чех, Данило Ігнатенко, В’ячеслав Танковський, Дмитро Топалов, В’ячеслав Чурко, Олексій Кащук, Артем Дудик, Андрій Кулаков, Станіслав Біблик, Назарій Муравський, Сергій Чоботенко. Всі вони перейшли в «Маріуполь» з «Шахтаря». І 13 з 14 – на правах оренди. Лише останній підписав повноцінний контракт. А ще ж і Вакула має повернутися – в першій команді гірників йому не бачать поки що місця.
Фактично «фарм-клуб» чемпіонів України явно поступається потенціалом і «Дніпру», і, можливо, «Олімпіку». Втратити перевагу у 4 очки перед переслідувачами можливо, але ті навряд чи будуть ставити собі таку мету. Тож «озівцям» боятися не варто. Проте у них інша мета потрапляння до ТОП-6. Не пряма путівка в Європу з 4-го чи 5-го місця, а гарантовані 6 очок для «Шахтаря». Жодних доказів – проте статистика набагато красномовніша: за останні роки лише одного разу очну зустріч гірники не виграли.