Олімпійські ігри 2022. Сноубординг

6763_snowboarding_2022

Напередодні старту – головні речі, які потрібно знати про сноубординг на Олімпійських іграх 2022 року: фаворити, прогнози, форма спортсменів, календар змагань та шанси України.

Сноубординг на Олімпіадах

6648_snowboarding_1998

Сноубординг у програмі зимових Олімпіад з’явився у 1998 році. Спершу це було чотири дисципліни – по дві у чоловіків та жінок. Підвищений інтерес до цих видовищних змагань змусив організаторів постійно розширювати представництво. Тож нині – вже треті Олімпійські ігри чоловіки та жінки будуть змагатися у п’яти видах програми. Одинадцятий вид – командні змагання у сноубордкросі – новинка Олімпіади-2022.

Історія сноубордингу не надто довга, але навіть шість попередніх Ігор вистачило, аби сформувати власний «пантеон». Найбільше золотих медалей у сноубордингу на Олімпіадах вибороли спортсмени США (31, з яких 14 – золоті). Інші – далеко позаду: Швейцарія (13 у тому числі 8 золотих), Франція (12 у тому числі 4 золоті), Канада (11 у тому числі 4 золоті) та Австрія (7 у тому числі 2 золоті). Також у топ-10 за медалями – РФ, Чехія, Німеччина, Австралія та Італія.

Медалі мають навіть Іспанія та Нова Залендія, а от збірна України ніколи не піднімалася на п’єдестал пошани. Найвище досягнення – один єдиний вихід українців до стадії плей-оф у слаломі у 2010 році. Тоді Аннамарі Чундак (нині вона теж у збірній, але під іншим прізвищем) пройшла кваліфікацію з 16-м часом, але вибула зі змагань вже у 1/16 фіналу. Інші шість спроб у тієї самої Чундак та Йосипа Пеняка були невдалими – українці не показували час, якого було би достатньо для потрапляння у топ-16 за результатами кваліфікації. Крім слалому наших спортсменів більше ніде не було.

Рекорди

5648_snowboarding_shaun_white

Найбільше олімпійських нагород у сноуборді здобув Шон Вайт (США). Він – триразовий олімпійський чемпіон у дисципліні хафпайп. Також три медалі має Джеймі Андерсон (США), яка виграла дві золоті (у слоупстайлі) та одну срібну медаль (у бігейрі). Три медалі (1+0+2) виборола у хафпайпі Келлі Кларк (США). Таку саму кількість, але без золота (0+1+2) виграв Жан Кошир (Словенія) у слаломі. Є ще четверо дворазових олімпійських чемпіонів (усі – чоловіки). Це Філіп Шох (Швейцарія, слалом), Сет Вескотт (США, сноубордкрос), П’єр Волтьє (Франція, сноубордкрос) та американець Вік Вайлд (слалом), якого одружили на росіянці, щоб видати йому російський паспорт.

Сноудординг на Олімпіаді-2022

6905_snowboarding_beijing_2022
[p]Усього на Олімпійських іграх у Пекіні в сноубордингу передбачено розіграти 11 комплектів нагород. Ось розклад змагань.

5 лютого, 04:45 – слоупстайл (жінки), 1-ша спроба.

6 лютого, 03:30 – слоупстайл (жінки), фінал.

6 лютого, 06:30 – слоупстайл (чоловіки), 1-ша спроба.

7 лютого, 06:00 – слоупстайл (чоловіки), фінал.

8 лютого, 04:40 – паралельний гігантський слалом (чоловіки, жінки).

9 лютого, 03:30 – хафпайп (жінки), 1-ша спроба.

9 лютого, 05:00 – сноубордкрос (жінки).

9 лютого, 06:30 – хафпайп (чоловіки), 1-ша спроба.

10 лютого, 03:00 – хафпайп (жінки), фінал.

10 лютого, 05:15 – сноубордкрос (чоловіки).

11 лютого, 03:30 – хайпайп (чоловіки), фінал.

12 лютого, 04:00 – сноубордкрос (змішані команди).

14 лютого, 03:30 – бігейр (жінки), 1-ша спроба.

14 лютого, 07:30 – бігейр (чоловіки), 1-ша спроба.

15 лютого, 03:30 – бігейр (жінки), фінал.

15 лютого, 07:00 – бігейр (чоловіки), фінал.

Збірна України на Олімпійських іграх 2022

3398_snowboarding_annamari

Уся українська команда на цій Олімпіаді у сноубордингу – це одна спортсменка. Змагатиметься Аннамарі Данча (Ужгород). Вона виступить лише у паралельному гігантському слаломі.

Хто фаворит

Кожна дисципліна сноубордингу – по-своєму унікальна. Через це тут спостерігається дуже вузька спеціалізація. Значно вужча, ніж у фрістайлі та гірських лижах. Тому у кожній із них – свої фаворити.

Орієнтуватися найкраще – на поточні результати, які демонструють спортсмени у Кубку світу. Єдина проблема – у деяких видах змагань пройшло чимало стартів (від 6 до 7), а у окремих – лише 2-3, що не в повній мірі може відображати загальну картину.

Сноубордкрос

4993_snowboarding__snowboard_cross

Це – швидкісний спуск на сноуборді спеціальною трасою з віражами і трамплінами. Як і фристайлі (дисципліна – скік рос) спортсмени стартують по 4 одночасно, половина з яких виходить до наступного раунду і так аж до фіналу, де квартет лідерів розігрує медалі. Це – один з двох видів, де все вирішує лише швидкість, а судді не виставляють оцінки.

У Кубку світу зі сноубордкросу 2021/22 відбулося вже 6 стартів, тож тут картина – дуже чітка і прозора. А головне – без єдиного явного фаворита, як серед чоловіків, так і серед жінок.

У чоловіків у перших двох стартах переможцем ставав Алессандро Геммерле (Австрія). Але на наступних чотирьох етапах він лише раз піднімався на подіум. Натомість тричі поспіль перед Олімпіадою перемагав Мартін Нерль (Німеччина). Ще одна перемога (і одне срібло) у Якоба Душека (Австрія). У топ-5 загального заліку також Еліот Гронден (Канада) та Мерлен Сурже (Франція).

У жінок три із шести заїздів виграла Шарлотта Бенкс (Велика Британія), ще двічі найкращий час показувала Мікела Мойолі (Італія). Одну перемогу здобула Єва Самкова (Чехія). Срібною королевою можна назвати Хлої Треспеш (Франція), яка фінішувала тричі поспіль другою на останніх трьох етапах. Саме француженка – друга у загальному заліку (після Бенкс, але вище Мойолі). Самкова – за межами топ-5, натомість там знайшлося місце для Белле Брокгофф (Австралія) та Стейсі Гескілл (США).

Паралельний слалом

5588_snowboard_parallel_slalom
[p]Це також спуск з гори на швидкість, але умови дещо відрізняються. Тут не одна траса для чотирьох учасників – а дві, які максимально подібні одна до одної. Спортсмени змагаються на швидкість, але мають пройти обов’язкову мінімальну кількість воріт. Після першого спуску учасники міняються трасами і роблять другий спуск. За сумою двох спроб визначається переможець, який вирушає в наступний етап.

У рамках Кубку світу 2021/22 відбулося по сім стартів у чоловіків та жінок, що дозволяє судити про фаворитів об’єктивно. Але від цього не легше – майже щоразу переможцями ставали інші учасники та учасниці.

У чоловіків лише Штефан Баумейстер (Німеччина) переміг у двох стартах. Також у нього ще два срібла. По разу переможцями ставали Лі Санг Хо (Корея, плюс 2 срібла та 1 бронза), Дмитро Логінов (РФ, плюс 1 срібло), Арвід Аунер (Австрія, плюс 1 бронза), Андреас Проммергер (Австрія) та Даріо Кавієзель (Швейцарія). Двічі бронзовим призером ставав Роланд Фішналлер (Італія). Також у топ-5 загального заліку – Тім Мастнак (Словенія).

У жінок теж лише одна спортсменка виграла більше, ніж один етап Кубку світу. Це Даніела Ульбінг (Австрія). Другий номер загального заліку – Рамона Терезія Гофмайстер (Німеччина), яка має два срібла та одну бронзу. Третій номер рейтингу – Софія Надиршина (РФ) з однією перемогою, одним сріблом та однією бронзою. На 4-му місці – Джулі Цогг (Швейцарія, 1+1+0), на 5-му – Юлія Дуймовіч (Австрія) з єдиним другим місцем. Натомість за межами топ-5 загального заліку Естер Ледецка (Чехія), яка виграла етап і одного разу була срібною призеркою, Сабіне Шоффманн (Австрія) та Александра Крол (Польща), які також мають по одній перемозі. Дві бронзовою призеркою встигла побувати Ладіна Дженні (Швейцарія).

Хафпайп

1029_snowboard_halfpipe

Хафпайп походить від англійських слів half (половина) та pipe (труба). Змагання проводяться на спеціальному сніжному пологому спуску, який нагадує розрізану навпіл трубу – її нижню частину. Спортсмени використовують схили для набирання швидкості та, виїжджаючи на бортик, стрибають і виконують трюки. Судді оцінюють складність програми, техніку виконання піруетів і висоту (амплітуду) стрибків.

У цій дисципліні у рамках Кубку світу відбулося по 3 старти у чоловіків та жінок. Чоловічий хафпайп приніс перемоги лише для японців. Двічі перемагав Аюму Хірано і ще раз – його тезко Рука Хірано (плюс срібло). Двічі срібним призером став Ян Шеррер (Швейцарія).

У жінок – три різні чемпіонки: Цай Сюетун (Китай), Рукі Томіта (Японія) та Хлої Кім (США). Причому китаянка – лідерка загального заліку, а двох інших немає навіть у топ-5. Замість них там Сена Томіта (Японія, срібло та бронза), Міцукі Оно (Японія, срібло), Керальт Кастельє (Іспанія, дві бронзи) та Харуно Мацумото (Японія), які не підіймалася на п’єдестал на етапах Кубку світу.

Слоупстайл

1331_snowboard_slopestyle

Тут також легко розшифрувати англомовну назву, яка складається зі слів «слоуп» – схил, та «стайл» – стиль. Це спуск з некрутої гори, на якій є кілька елементів – перила, бокси, трампліни тощо. Чимало з них встановлені паралельно, тож спортсмен обирає свій шлях проходження траси і виконує набір трюків, які оцінюють судді. Аналогічний вид є у фрістайлі і різниця тут одна – замість лиж у сноубордингу цю трасу проходять на борді.

Фаворитів не дуже легко визначити за підсумками трьох етапів Кубку світу. У чоловіків протягом сезону було три різні переможця – Себастьєн Тулан (Канада), Ред Джерард (США) та Шон Фітцімонс (США). Більше того, ніхто не підіймався на подіум більше одного раза. Три срібні призери – Монс Ройсланд (Норвегія), Нік ван дер Вельден (Нідерланди), Стале Сандбех (Норвегія). Три бронзові призери – Люк Вінкельманн (США), Тіарн Колінз (Нова Зеландія), Джейк Кантер (США). Схоже, тут інтрига буде триматися до останньої спроби.

У жінок ситуація майже ідентична. Лише Кокомо Мурасе (Японія) двічі отримувала нагороди на етапах Кубку світу – золоту і бронзову. Логічно, що вона – лідерка загального заліку у цій дисципліні. На другому місці – Мелісса Пеперкамп (Нідерланди), яка жодного разу не виграла нагороду, але тричі видавала стабільно високі результати. Та сама історія і з третім місцем заліку – Рейра Івабучі (Японія). Замикають топ-5 ще дві переможниці етапів Кубк світу – Джеймі Андерсон (США) та Тесс Коаді (Австралія). Для потрапляння у першу п’ятірку не вистачило срібним нагород Міябі Оніцука (Японія), Зоі Садовскі-Синотт (Нова Зеландія) та Анна Гассер (Австрія).

Бігейр

6474_snowboard_big_air

Це вид, результати якого базуються на оцінках суддів за складність, висоту і техніку стрибка. Стрибок тут можна виконати лише один, а не серію. Перед цим спортсмени набирають швидкість на спуску, щоб заїхати високий трамплін і далі – «летіти» по дузі виконуючи кульбіти, сальто, та оберти.

Тут є схожість із технікою стрибка у слоупстайлі, тож прізвища фаворитів і особливо фавориток нерідко співпадають. Наприклад, обидва етапи Кубку світу завершилися перемогами японок, імена яких знайомі з попереднього розділу: Кокомо Мурасе та Рейра Івабучі. Двічі другою фінішувала Анна Гассер (Австрія). Третіми були Анніка Морган (Німеччина) та Жасмін Бейрд (Канада).

У чоловіків перемагали Йонас Бьозігер (Швейцарія) та Су Їмінг (Китай), другими були Рене Ріннекангас (Фінляндія) та Клеменс Міллауер (Австрія), третіми – Свен Торген (Швеція) та вже знайомий Монс Ройсланд (Норвегія).

Схожі записи