Найкращі телесеріали XXI століття. ТОП-100
Слідом за ТОП-100 найкращих фільмів XXI століття британське авторитетне видання The Guardian визначив такий самий список лідерів і для телевізійних серіалів. Резонанс експерти спровокували не менший, а може навіть більший, ніж коли вирішили ранжувати повнометражні фільми.
Британський акцент
The Guardian – видання з Великої Британії. Тож не дивно, що усі оцінки виставлялися через британську призму. Як зазначають фахівці, в ТОП-100 потрапило аж занадто багато телешоу, маловідомих за межами Туманного Альбіону, але дуже популярних в Британії.
Натомість американські роботи отримали дещо нижчі місця, ніж очікувалося. Та й загалом: їх менше, ніж можна було спрогнозувати. І що цікаво і важко пояснити – HBO представлений значно потужніше, ніж Netflix, хоча в Сполучених Штатах Америки саме другий вважається більш популярним і успішним в плані виробництва телесеріалів.
Кого не вистачає
Почнемо з козирів. Про місце в межах першої сотні можна сперечатися скільки завгодно, адже будь-який мистецький рейтинг дуже суб’єктивна штука. Але є певні світоглядні речі, наявність яких в поважному списку – обов’язкова. Бодай на останньому, сотому місці.
Серед тих, кого немає в рейтингу The Guardian – другий номер списку IMDB, серіал, що найбільше обговорювали цього року «Чорнобиль»; 8-й номер IMDB – один з найкращих фантастичних серіалів «Світлячок»; 9-й номер IMDB – один з кращих детективних шоу на телебаченні «Справжній детектив» і 10-й номер рейтингу IMDB – знаковий «Фарго». Тобто, відразу чотирьом серіалам, з світового ТОП-10 (якщо не брати до уваги документальні і анімаційні) не знайшлося місця в ТОП-100 британському.
Також шанувальники серіалів обурюються тим, що автори списку не включили до нього такі культові телепроєкти, як «Доктор Хауз», «Декстер», «Картковий будинок», «Дивовижна місіс Мейзел», «Гострі картузи», «Підпільна імперія», «Нарко». Але що не налазить на голову, так це відсутність двох по-справжньому легендарних серіалів: ситкому «Друзі» та мультиплікаційної епопеї «Сімпсони». Так, вони стартувати ще в минулому столітті, проте успішно існували і в 21-му. Більше того – «Сімпсони» вже довше живуть саме в новому столітті, ніж у попередньому. Той же «Секс і місто», не дивлячись на те, що стартував у 1998 році, The Guardian включив до списку під 57-м номером.
Зупинимося на окремих
Є в ТОП-100 популярний нині ситком про ботанів-програмістів «Кремнієва долина» (91-е місце), атмосферний сучасний детектив в стилі вестерн «Правосуддя» (88-е місце), фантастично-пригодницький серіал для підлітків «Баффі – знищувачка вампірів» (83-е місце). Останній, до речі, також «родом» з 20-го століття (почався в 1997, а завершився в 2003 році).
На 77-му рядку – світоглядно революційний серіал про корумпованих поліцейських, на 71-му – містична історія «Загублені» (в оригіналі Lost) про пасажирів, що вижили після авіакатастрофи і опинилися на безлюдному острові – поза часом і простором. На 69-му – комедійний проєкт «В кращому світі» з красунею Крістен Белл («Вероніка Марс») і легендарним Тедом Денсоном («Смертельно знудьгований»).
Лише на 68-е місце автори рейтингу поставили найкращий на думку користувачів IMDB серіал – «Брати по зброї». Це історія про Другу світову війну – спільна робота «монстрів» кінематографу Стівена Спілберга та Тома Геннкса. Схожа доля і у переосмисленого і осучасненого «Шерлока» з Бенедіктом Камбербетчем в головній ролі. В глядацькому рейтингу він 7-й у світі, а на думку The Guardian, заслуговує лише 60-го рядка.
Трішки не вистачило аби потрапити до ТОП-50 кримінальній драмедії «Помаранчевий – хіт сезону» (про життя ув’язнених в жіночій колонії); психоделічній детективно-пригодницькій «Утопії» (насправді, один з найкращих серіалів в історії телебачення) та легендарній історичній епопеї «Абатство Даунтон». У них, відповідно 58-е, 55-е та 50-е місце.
Верхня частина списку
У ТОП-50 опинилися трагікомедія «Краще телефонуйте Солу» про невдаху-адвоката, який постійно вплутується у сумнівні справи (48-й рядок); культовий фантастичний ТБ-проєкт «Доктор Хто» (46); оригінальна шведсько-данська версія детективного серіалу «Міст» (45), анімаційний і абсолютно неполіткоректний South Park (42); суто англійський ситком про стосунки дивного англо-американського подружжя «Катастрофа» (34) та американська версія комедійного серіалу «Офіс» (32).
На 28-му місці – детективний серіал «Вбивство» (не американський рімейк, а оригінальний фільм від данських авторів). На 23-му – один з найбільш обговорюваних телесеріалів сучасності – «Чорне дзеркало». На 17-му – вестерн «Дедвуд», який свого часу отримав 8 статуеток «Еммі» в різних номінаціях (фактично, це аналог «Оскару» для телевізійних проєктів). На 15-му – політична драма про залаштункове життя адміністрації президента США «Західне крило». Вона 4 рази поспіль (2000-2003) визнавалася кращою за версією «Еммі» серед драматичних серіалів. На 12-му – «Студія 30» – найкращий комедійний серіал світу з 2007 по 2009 роки. До речі, п’ятиразовий поспіль (2010- 2014) переможець в цій категорії – «Американська сімейка» – не отримав місця в ТОП-100 від укладачів рейтингу.
Десятка найкращих
А ось як виглядає ТОП-10 серіалів XXI століття від The Guardian. Забігаючи наперед, відзначимо: відразу 4 позиції збігається з десяткою найкращих серіалів за версією IMDB. Тобто, суб’єктивізм все ж не тотальний.
10. «Атланта» (США, 2016 – досі). Трагікомедія про спроби двох темношкірих двоюрідних братів підкорити реп-сцену. Володар премії «Золотий глобус-2016» за найкращий комедійний телесеріал.
9. «Піп-шоу» (Велика Британія, 2003–2015). Ситком про двох невдах, що вимушені жити під одним дахом – типового представника «офісного планктону» та мрійника-музиканта. Серіал не надто відомий за межами Великої Британії, проте зібрав купу нагород вдома і вважається культовим для англійців.
8. «Флібег» (Велика Британія, 2016–2019). Ще одна комедія з суто британським гумором від каналу ВВС. Сюжет заснований на моно виставі з тією ж назвою (ненормативна лексика, можна перекласти на українську, як «погань» чи « паскуда») і крутиться навколо вічно роздратованої, сексуально незадоволеної, головної героїні. Цього року шоу помітили в США: 11 номінації на «Еммі», 6 з яких завершилися перемогами (в тому числі – краща іноземна комедія та краща комедійна акторка).
7. «Гра Престолів» (США, 2011–2019). Навряд чи можна знайти людину, яка не чула цю назву. Один з найуспішніших телевізійних проєктів сучасності завоював безліч нагород як для усього фільму, так і для окремих акторів. Головні з них – три статуетки «Еммі» (2015, 2016 та 2018 роки) як найкращий драматичний серіал. В рейтингу IMDB у нього 5-е місце.
6. «Офіс» (Велика Британія, 2001–2003). Один з найуспішніших британських комедійних шоу, який запустив ланцюгову реакцію по всьому світу. За франшизою протягом 10 років були запущені варіанти «Офісу» (майже завжди під іншою назвою) у Франції, Німеччині, Бразилії, США, Канаді, Чилі, Ізраїлі, Швеції).
Особисті стосунки і професійні успіхи та невдачі працівників середньостатистичного провінційного офісу складаються усього з 14 оригінальних епізодів, проте в 2006-му автори ідеї реанімували героїв для кількох нових випусків, а головний герой (менеджер офісу) «виплив» в повнометражному фільмі 2016-го року – «Девід Брент. Життя в дорозі».
5. «Пуститися берега» (США, 2008–2013). Кримінальна драма про дрібного гангстера та вчителя хімії, які разом заснували імперію з виробництва метамфетаміну і вляпалися у смертельно небезпечні розборки між мексиканськими та американськими дилерами. В жовтні цього року має вийти повнометражний фільм « Ель Каміно» (можна перекласти, як «Шлях») – продовження серіалу, що став культовим. В рейтингу IMDB у серіалу 3-є місце.
4. «В гущавині подій» (Велика Британія, 2005–2012). Політична сатира у псевдодокументальному стилі. Виборчі кампанії, інтриги, компромат… Вдома серіал двічі визнавався найкращим, але за межами Британії телепроєкт значно менш відомий ніж американський «Картковий будинок».
3. «Божевільні» (США, 2007–2015). 60-і роки минулого століття. Нью-Йорк. Рекламний бізнес набирає обертів, і творчі (та часто шалені у будь-яких проявах життя) працівники креативної агенції опиняються в центрі усіх сучасних тенденцій: технічної революції, світу моди, бізнес-імперій, зміна суспільної моралі. За майстерну гру акторів, за історичну достовірність та майже ідеальний сценарій «Божевільні» отримали від критиків кілька десятків премій. Чотири роки поспіль (2008–2011) проєкт визнавався переможцем «Еммі» в номінації «Найкращий драматичний серіал».
2. «Дроти» (США, 2002–2008). Четверте місце за оцінками користувачів IMDB тут перетворилося на 2-е. Кримінальна драма без ретуші і прикрас про боротьбу поліцейського підрозділу в Балтиморі проти місцевої мережі постачання наркотиків. Їхня головна зброя – прослуховування та інформатори. А головна перепона – корупційні зв’язки між чиновниками, бізнесменами і злочинцями. Серіал не був шалено успішним, але критики високо оцінюють його за достовірність описаних подій.
1. «Клан Сопрано» (США, 1999–2007). У нетипової гангстерської телеепопеї – «лише» дві перемоги в номінації «Найкращий драматичний серіал» – у 2004 та 2007 роках. Але й про такі досягнення на зламі тисячоліть мало хто з авторів чи акторів мріяв. Справа в тому, що перший сезон міг стати останнім – рейтинги чергової драми з життя італійських мафіозі в Америці не вражали – нікчемні 3,45 % від усіх телеглядачів для першої серії і 5,22 % для фінального епізоду (середня телеаудиторія – 3,46).
Втім, канал HBO дав ще один шанс (рейтинг під кінець другого сезону виріс до 8,97 %), а потім вже падіння нижче 10 було поодинокими випадками. Пік був в грудні 2002-го, коли за перебігом подій спостерігали рекордні 12,48 %. Рейтинг IMDB для саги – 6-е місце.