Жіночі обличчя чоловічого футболу
Найпотужніший з комерційної точки зору футбол – Англійську Прем’єр-лігу – очолила Сюзана Дінейдж. Схоже, це нова вершина чоловічого футболу, яка підкорилася жінкам. Жінки-арбітри були, жінки-директори клубів – теж. І навіть президенти чоловічих клубів були. Тепер ось ціла керівник АПЛ. Лишилося дочекатися двох подій: жінка-тренер клубу вищого дивізіону та футболістка у складі чоловічої команди.
Бібіана Штайнхаус
Найвідоміша футбольна суддя – Бібіана Штайнхаус. Ефектна німкеня-білявка тричі за останні 5 років визнавалася кращим арбітром-жінкою в світі. Вона обслуговувала фінальні матчі Олімпіади, чемпіонату світу та Ліги чемпіонів – серед жіночих команд. В 2007 дебютувала в чоловічому футболі – вивела на поле чоловічі команди другої бундесліги. Десять років потому – в 2017 році – поліцейська стала першою жінкою, яка судила гру елітного дивізіону чоловічого чемпіонату Німеччини.
Катерина Монзуль
В Україні теж є елітна арбітр. Катерина Монзуль також має в активі вирішальні матчі жіночого чемпіонату світу та Ліги чемпіонів. Також українка стала однією з двох жінок-арбітрів, які змогли відібрати у Штайнхаус титул кращої в свої справі. Наша землячка була визнана ФІФА найавторитетнішою футбольною суддею в 2015 році.
Колет Рош
«Манчестер Юнайтед» – футбольний бренд світового рівня. Тут навіть чоловікам важко працювати. Приміром головний тренер клубу Жозе Моуріньо зараз знаходиться під жорсткою критикою, а гравці не демонструють тих результатів, які від них очікують.
На цьому тлі в квітні поточного року директором клубу стала Колет Рош, за плечима якої є успішна робота в компаніях Ford та Siemens, а також досвід керування аеропортом Манчестера. 22 тисячі підлеглих і більш ніж 70 тисяч пасажирів щодня – це чудова можливість загартуватися перед роботою в МЮ.
Марина Грановська
Сірий кардинал лондонського «Челсі» довгі роки фактично управляла клубом, а тепер, після того, яка власнику Роману Абрамовичу закрили в’їзд до Британії, і поготів. З її іменем пов’язують ледь не всі призначення в адміністрації клубу, майже всі успішні переговори щодо трансферів футболістів, великі гроші виручені за продаж гравців, налагодження системи масової оренди молодих гравців в інших командах, запрошення свого часу того самого Жозе Моуріньо… Це не просто права рука власника клубу. Фактично – це головна дійова особа в керівництві «Челсі».
Єва Карнейро
Ще одна дійова особа, яка стала відомою, завдяки своїй роботі в «Челсі». Всього лише спортивний лікар в якийсь період навіть затьмарила в ЗМІ особи футболістів і головного тренера. Так-так – саме Жозе Моуріньо. Уродженка Гібралтару 6 років працювала в лондонському клубу, очолювала медичну службу. Працювала та й працювала собі. Нерідко потрапляла в об’єктиви камер під час трансляцій матчів АПЛ (симпатична ж!), але навряд чи до серпня 2015 року мала шанси потрапити в цей список.
Все змінилося, коли лікар вийшла на поле, аби надати медичну допомогу гравцю команди Едену Азару в матчі 1-го туру чемпіонату.
Головний тренер обурився самоуправством і після гри нарікав на те, що через це лишився на деякий час у меншості. Мовляв, бельгієць би міг продовжити гру, а лікарка не розуміється на футболі. Як виявилося пізніше, емоційний португалець вигукнув під час гри на адресу Єви Карнейро фразу, яка можна перекласти, як «донька повії».
На Моуріньо – шквал критики, на Карнейро – пропозиції роботи від інших клубів. Зрештою, жінка пішла з клубу, отримала щедру компенсацію, а тренер під тиском громадськості і з блідою грою (4 очки в 4 матчах) був звільнений.
Патріція Паніко
Перша жінка-тренер чоловічої збірної. Чоловічої – це трохи голосно сказано. Італійка працювала з командою 16-річних. Та й тимчасово – підміняючи головного тренера, який паралельно тренував 19-річних, а ігри обох команд співпали в часі. Чоловік зробив ставку на Італію U-19, залишивши на помічницю підлітків, які такий важливий для футбольної емансипації матч програли одноліткам з Німеччини з рахунком 1-4.
Корін Діакр
Власник французького клубу «Клермон Фут» не боїться довіряти кермо жінкам. Він став першим президентом клубу другого дивізіону (беремо до уваги лише більше-менш вагомі чемпіонати), який призначив головним тренером чоловічної команди представниці прекрасної статі.
Перша спроба виявилася невдалою – влітку 2014 року португальська тренер пропрацювала лише місяць і навіть не встигла провести бодай один офіційний матч. А от її наступниці Корін Діакр вдалося затриматися на три роки. Результати – не ганебні: 12, 7 і знову 12 місця. Це поки що найвищі досягнення жінок тренерів в значущих чоловічих турнірах.
Чан Юн Тін
А от на периферії жінки не просто тренують, а й навіть вже стають чемпіонами. Лідер тут – колишня футболістка збірної Гонконгу, яка з 2015 року працює в місцевому клубі «Істерн». Першого ж сезону тренер привела команду до перемоги в чоловічій Прем’єр-лізі, а наступного – виборола срібні нагороди.
Рейчел Андерсон
Головні дійові особи з поза футбольного життя – агенти. Часто саме вони провокують конфлікти своїх підопічних з клубами, аби здійснити новий перехід і отримати свої комісійні. На початку 1990-х вперше до цієї касти пробилася жінка.
Цікаво, що усього лише 20 років тому успішний агент Рейчел Андерсон змушена була судитися з Футбольною асоціацією Англії, яка відмовила жінці в допуску на церемонію нагородження кращих футболістів на підставі того, що у агента… не та стать. Також вона змусила британців визначати не лише кращого футболіста сезону, але й кращу футболістку.
Карен Брейді
Маловідома у нас, але шалено популярна в Британії. Її головний футбольний козир лежить в галузі бухгалтерії. Працюючи в «Бірмінгемі» та «Вест Гемі» на різних посадах баронеса не лише врятувала клуби від фінансової кризи, але й дала клубам нове життя. Більше того, її стараннями «молотобійці» отримали в користування Олімпійський стадіон у Лондоні, на який претендували значно більш успішні в фінансовому плані клуби.
Гізела Орі
З фармацевтичного бізнесу ця успішна жінка прийшла в футбольний. Обрала «Базель», який в рідній для бізнес-леді Швейцарії був найсильнішим клубом, але на європейській арені зірок не хапав. З новою пані президентом швейцарці стали постійним учасником групового етапу Ліги чемпіонів, а одного разу навіть пробилися до плей-офф, вибивши з турніру сам «Манчестер Юнайтед».
Втім, головний успіх Гізели Орі – налагодження системної роботи, завдяки якій «Базель» зумів закріпитися в когорті міцних європейських клубів і щороку виховує та потім вигідно перепродає кількох талановитих футболістів.
Тереза Рівера
Унікальна особистість. Мати 13 дітей, яка майже все життя була домогосподаркою. Людина-стадіон. Вона завжди відверто говорила, що не розуміється на футболі. Але її чоловік – один з найбільших акціонерів іспанського «Райо Вальєкано» переконав колег зробити дружину президентом не за футбольні, а організаційні здібності.
Тереза Рівера 10 років очолювала скромний клуб. Першого ж сезону команда вийшла до Прімери, потім вилітала, знову поверталася, але досягла найкращого в історії 9-го місця в чемпіонаті Іспанії. Коли Рівера залишила свою посаду, «бджоли» (прізвисько команди) не просто гепнулися в другий дивізіон, а й відразу вилетіти в третій, повернувшись до еліти 8 років потому.
Просто відчуйте масштаб особистості: клубний стадіон «Райо» був перейменований на честь Терези Рівери.
Розелла Сенсі
Один з найуспішніших президентів в історії італійської «Роми» Франк Сенсі мав трьох доньок. Одна з них – Розелла – по смерті батька взяла кермо у свої руки. Для тріумфу не вистачило зовсім трохи – друге місце в чемпіонаті, програні фінали Кубку та Суперкубку Італії…
В підсумку, коли весь бізнес родини почав шкутильгати, «Рому» довелося продати інвесторам з-за кордону.
***
В цьому списку ось-ось має опинитися і Сюзана Дінейдж (вона фактично приступить до роботи на початку 2019 року). Замінить колишня президент компанії Animal Planet людину-легенду: Річарда Скадамора, який очолював Англійську Прем’єр-лігу з 1999 року. За його керівництва ця структура стала найприбутковішою в європейському спорті. Чим зможе відповісти його наступниця, аби стати на один рівень з перерахованими вище людьми?