Під льодами Антарктики виявили доісторичне озеро розпеченої магми

antarktika

Гігантське підземне озеро, заповнене магмою, так званий плюм, виявили на території землі Мері Берд на заході Антарктиди.

Магматичне озеро виявили експерти NASA.

Як відзначається, зазвичай магма наближається до поверхні тільки по краях тектонічних плит – і земля Мері Берд далека від будь-яких таких прикордонних районів. Але при цьому є місця в світі, де магма підходить до поверхні далеко від будь-яких тектонічних прикордонних районів. Серед них – Національний парк Єллоустоун і Гаваї. І ось тепер ще одну таку ділянку, імовірно, вчені знайшли в Антарктиді.

Зокрема, учені Хелена Серуссі та Ерік Айвінс з Лабораторії реактивного руху NASA побудували модель плавлення та замерзання підлідних озер в регіоні. Вчені не відправляли щупи під лід, але вони змогли виявити активності завдяки ретельним вимірам підйому і падіння поверхні від супутників NASA ICESat і Icebridge. Порівнявши теоретичну модель з даними, отриманими під час антарктичних експедицій, вчені дійшли висновку, що під поверхнею дійсно знаходиться мантійний плюм.

Також читайте: Що буде, якщо розтануть усі льодовики (ВІДЕО)

Дослідження вказують, що глибоко, під майже двокілометровим шаром льоду і відносно тонким шаром земної кори ховається ділянка розпеченої магми. Як показують розрахунки вчених, ця ділянка прогріває розташовані над нею породи і шари льоду майже з такою ж силою, як і Єллоустонський супервулкан, тобто 180 міліватт на квадратний метр. Це приблизно в три рази більше тепла, ніж сусідні шари гірських порід.

antarktika3

Вчені визначили також вік можливого плюму – йому від 50 до 110 мільйонів років. Це означає, що він набагато старший, ніж антарктичний лід. Зауважимо, що перші примати з’явилися 60 мільйонів років тому.

Разом з тим вчені наголошують, що ця магма, можливо, не є альтернативним поясненням нинішнього танення льодовиків вздовж західного антарктичного льодовикового щита, який приписують антропогенній зміни клімату. Струмінь магми набагато старше, ніж глобальне потепління останніх років. Тому найімовірніше, що за недавнє утворення айсбергів в Антарктиді несуть відповідальність саме люди.

Також читайте: У NASA зафіксували рекордне танення арктичних льодів (ВІДЕО)

Схожі записи