Доведено існування нового виду матерії

excitonium-3

Після 50 років експериментів вченим вдалося підтвердити існування нового виду матерії – екситонів.

Під час експерименту в Іллінойському університеті міжнародна група вчених змогла виявити конденсат квазічасток (екситонів), які виглядають як зв’язаний стан електрона і «дірки» з позитивним зарядом. Цей конденсат, на думку вчених, і є таємничою матерією.

Також читайте: Винайдено фарбу, яка перетворює тепло на електрику

Квазічастинки-екситон нагадують бозони: вони не пов’язані з електричним зарядом і можуть перебувати в одному квантовому стані.

Подібний квантовомеханічний синтез можливий завдяки тому, що в напівпровідниках електрони на грані одного енергетичного рівня атома здатні при порушенні переходити на інший енергетичний рівень, залишаючи після себе дірку.

Можна уявити цю квазічастку отвором, який діє як позитивно заряджена частка, що прагне притягнути електрон, який вислизнув від неї, і має негативний заряд.

Також читайте: Сонце зможе охолоджувати будинки: винайдено диво-матеріал

Щоб підтвердити існування екситонію, наукові суперечки про який точаться уже півстоліття, вчені використали кристали, вкриті диселенидом титану і найсучасніші високочутливі прилади, які допомогли виміряти колективні збудження енергетичних часточок-бозонів у парі екситон-проміжок, незалежно від їхнього імпульсу.

Кристали охолоджувались до -83 °C.

При цьому нова матерія має властивості надрідини.

excitonium-1

Схожі записи