Perseverance підтвердив існування озер на стародавньому Марсі

145f9d7281f0d3e05be5d7038e2b3467

Марсіанські зразки свідчать про довгий контакт із водою. Астрономи впевнені, що це вказує на існування древнього життя на Червоній планеті.

За словами Кена Фарлі, наукового співробітника місії Perseverance, наші перші камені відкривають потенційно придатне для життя стійке середовище. Це дуже важливо, що вода була там довгий час.

Шестиколісний робот зібрав свій перший зразок, який отримав назву «Montdenier», 6 вересня,а через два дні й другий, «Montagnac», з тієї ж скелі. Обидва зразки, трохи ширші за олівець в діаметрі і близько шести сантиметрів завдовжки, тепер зберігаються в запечатаних тубах всередині марсохода.

Марсохід працював у регіоні, відомому як Кратер Єзеро, на північ від екватора. Цей кратер, імовірно, був озером 3,5 млрд років тому, коли умови на Марсі були набагато теплішими і вологішими, ніж сьогодні.

Порода, з якої були отримані перші зразки, має базальтовий склад і, ймовірно, є продуктом лавових потоків. Вулканічні породи містять кристалічні мінерали, які допомагають при радіометричному датуванні.

Відповідно, це може допомогти вченим скласти картину геологічної історії області, наприклад, коли утворився кратер, коли з’явилося і зникло озеро і як клімат змінився з плином часу.

«У цих породах також цікаво те, що вони демонструють ознаки стійкої взаємодії з ґрунтовими водами», — заявила на пресконференції геолог NASA Кеті Стек Морган.

Вчені вже виявили, що в кратері розміщувалося озеро,але не могли виключити можливість того, що це був «спалах під дном», коли паводкові води заповнили кратер всього за 50 років. Проте, після отриманих результатів, вони впевнені, що ґрунтові води були присутні набагато довше.

«Якби ці камені піддавалися впливу води протягом тривалого часу, в цих породах могли бути населені ніші, які могли підтримувати давнє мікробне життя», — додала Стек Морган.

mars-jezero-crater-lake-2048x1152-1

Сольові мінерали в кернах гірських порід могли затримувати крихітні бульбашки древньої марсіанської води.

«Солі — прекрасні мінерали для збереження ознак давнього життя тут, на Землі, і ми очікуємо, що те саме може бути справедливо і для гірських порід на Марсі», — зазначила Морган.

NASA сподівається повернути зразки на Землю для поглибленого лабораторного аналізу в рамках спільної місії з Європейським космічним агентством десь у 2030-х роках.

Якщо все піде за планом, Perseverance збере ще кілька десятків таких зразків. Всі вони будуть доставлені на Землю для аналізу приблизно через десять років

«Так само, як місячні місії Аполлона продемонстрували неминущу наукову цінність повернення зразків з інших світів для аналізу тут, на нашій планеті, ми будемо робити те саме зі зразками, які збирає Perseverance, в рамках нашої програми повернення зразків з Марса», — зазначив Томас Зурбухен, глава Управління наукових місій NASA.

Схожі записи