Личинки, які їдять поліетилен: відкриття українки підкорює світ

lichinki3

Українська команда здобула дві золоті медалі на Міжнародній учнівській олімпіаді з екології, що пройшла 22-29 жовтня 2017 року в Бразилії.

До складу нашої команди увійшли Катерина Малкіна, учениця 11 класу Маріупольського технічного ліцею, та Юрій Паша, випускник Маріупольського технічного ліцею, а нині студент-першокурсник Національного медичного університету імені О.О. Богомольця.

lichinki4

Зокрема, Катерина Малкіна винайшла новий спосіб утилізації поліетилену: його з‘їдають личинки особливих жуків. Вона отримала «золото» за проект «Новий метод біогенної утилізації поліетилену високої щільності (HDPE)»

Це відкриття вже принесло Катерині перемогу на міжнародній олімпіаді. Днями українка перемогла ще на одній екологічній олімпіаді в Бразилії.

lichinki5

Юрій Паша отримав золоту медаль за проект «Новий екологічно безпечний метод підвищення життєвих характеристик рослин родини Poaceae (Злаки)». Окрім медалі Юрій також отримав Гран-Прі олімпіади. Його розробка дозволить покращити урожай злакових рослин.

Міжнародна учнівська олімпіада з екології проходила в межах Міжнародного ярмарку науки і техніки 32-го MOSTRATEC. На олімпіаді було представлено 420 учнівських проектів із різних країн світу.

У березні цього року Катерина та Юрій стали переможцями Всеукраїнської учнівської олімпіади з екології. А на початку травня Катерина Малкіна також виборола друге місце та срібну медаль на Міжнародному конкурсі «I – SWEEEP – 2017» у США.

Раніше Катя Малкіна запропонувала своєму вчителеві провести експеримент з комахами після того, як прочитала низку наукових статей про існуючі в природі організмах, що харчуються мертвою органікою. А поліетилен якраз і є такою органікою, оскільки є продуктом переробки нафти. Відтак, звичайний пакувальний матеріал може стати комусь їжею та бути утилізованим. Залишалося лише знайти «гурманів», які б могли ним поласувати.

У природі поліетиленовий пакет розкладається понад сто років, а двадцять личинок жуків, що харчуються неживою органікою, можуть з’їсти його за дев’ять місяців, каже Катерина Малкіна. Таких личинок вдалось знайти випадково.

Личинка воскової молі (Galleria mellonella)

lichinki2

Близько десяти видів різних комах і мікроорганізмів помістили у 32 контейнера (в кожному створили різні місця існування і поклали туди поліетилен). Купуючи чергових піддослідних, дівчина випадково взяла не ті личинки, які планувала. А уже за три дні стали помітні дірки у поліетилені, які прогризли личинки комах.

Схожі записи