Ілон Маск попередив співробітників SpaceX про банкрутство

v_spacex_

Напередодні минулих вихідних Ілон Маск розіслав співробітникам компанії SpaceX електронний лист досить похмурого змісту.

Якщо в 2022 Starship не почне літати кожні два тижні, сказано в листі, то для компанії виникне «ризик реального банкрутства». Глава SpaceX закликав співробітників докласти всіх зусиль, щоб уникнути катастрофи. Сам він відмовився від відпустки на День подяки і з п’ятниці ночує у цеху з виробництва ракетних двигунів.

«На жаль, криза виробництва Raptor набагато гірша, ніж здавалося кілька тижнів тому. У міру того, як ми вивчали проблеми, що виникли після відходу попереднього керівництва, вони, на жаль, виявилися набагато серйознішими, ніж повідомлялося. Це неможливо прикрасити», — цитує рядки із листа джерело.

Ймовірно, йдеться про звільнення з компанії Вілла Хелтслі (Will Heltsley), колишнього старшого віце-президента SpaceX з рухових установок.

За повідомленням CNBC, Хелтслі минулого тижня залишив SpaceX через відсутність прогресу у виробництві ракетних двигунів Raptor. Також нагадаємо, що рік тому компанію SpaceX залишив учений-ракетник і за сумісництвом співзасновник SpaceX Том Мюллер (Tom Mueller).

До співробітників SpaceX, що нещодавно звільнилися, також увійшли віце-президент SpaceX з місій і запусків Лі Розен (Lee Rosen) і старший директор з місій і запусків Рік Лім (Rick Lim). На даний момент виробництвом двигунів Raptor керує Джейкоб Маккензі (Jacob Mackenzie), який пропрацював у компанії понад шість років.

Комерційний запуск Starship кожні два тижні – це неймовірно амбітна мета. Ще не було жодної спроби вивести прототип корабля на орбіту. Першу спробу планували влітку, але поступово було перенесено на новий рік. Ілон Маск сподівається, що орбітальний стрибок прототип SN20 зробить на початку нового року. І, до речі, двигуни – це не єдина проблема прототипу та майбутнього корабля.

У моменти статичного пропалювання двигунів і навіть при стравлюванні тиску в паливних баках на відео видно термозахисні плитки, що розлітаються від корабля. Зважаючи на все, технологія кріплення плиток поки не відпрацьована, як і немає перевіреного на практиці матеріалу для них. На це натякає неоднорідний колір плиток, варіантів якого досить багато.

В ідеальному випадку перший орбітальний політ прототипу SN20 і наступний вхід в атмосферу допоможуть визначитися з вибором плитки і методу її кріплення. Інша річ, що зібрати всі дані в першому тестовому польоті є надто оптимістичним варіантом. Наприклад, джерело не вірить, що від SN20 щось, окрім чорної скриньки, зможе вціліти після входу в атмосферу. Але якщо дані збережуться в чорній скриньці, це теж стане успіхом.

Власне, всі попередні підходи Ілона Маска до випробувань за програмою Starship – це приклад надмірних перевитрат коштів, коли експерименти проводять із явним орієнтиром на знищення зразків. Це дорого, але в найкоротший термін дозволяє намацати межі технологій за міцністю, стійкістю до навантажень і так далі. Зрештою, це просто видовищно, що, можна припустити, також враховується розробниками програми випробувань.

Повертаючись до «реальної загрози банкрутства», джерело пропонує не вважати її серйозною. У компанії SpaceX достатньо військових та цивільних замовлень, включаючи контракт із NASA на запуски та на проекти за місячною програмою. Тому банкрутства SpaceX не станеться, якщо Starship таки не полетять до кінця наступного року.

У той самий час сам Ілон Маск вважає початок комерційної експлуатації Starship обов’язковим для комерційного успіху програми супутникового інтернету Starlink. Компанія замовила мільйони терміналів і розраховує почати виведення на орбіту досконаліших (і важчих) супутників Starlink V2. Без Starship цього не подужати і послуга не зможе виявитися повсюдною та комерційно привабливою.

У будь-якому випадку, у новому році на компанію SpaceX чекають непрості часи, про що недвозначно говорить тон і зміст листа співробітникам. Для самого Маска це не привід сумувати, а шанс стати міцнішим.

Схожі записи