Фантастичні фото з космічного телескопа Hubble (Ч.2)

hubble_25

За 15 років роботи оптичний телескоп Hubble, що знаходиться на орбіті нашої планети з 1990 року, зробив 700 тисяч зображень 22 тисяч небесних об’єктів. Найдивовижніші з них ми покажемо вам у цій статті. На верхньому фото ви можете побачити танець двох галактик, що вже почали зливатись рукавами.

hubble_15

Блискуча NGC 253 є однією з найяскравіших спіральних галактик, які ми бачимо, і в той же час однією з найбільш запилених. Дехто називає її “галактика Срібний долар”. Інші називають її просто “галактика в скульпторі”, тому що вона знаходиться в межах південного сузір’я Скульптор. Ця пилова галактика знаходиться на відстані 10 мільйонів світлових років від нас.

hubble_16

Одна з найближчих до нас спіральних галактик. З відстані, яке нас з нею розділяє, рівної 15 мільйонам світлових років, вона виглядає зовсім звичайною. Однак, якщо подивитися детальніше на центр M83 за допомогою найбільших телескопів, ця область постане перед нами бурхливим і гучним місцем.

hubble_17

Вона дійсно схожа на кільце на небі. Тому ще сотні років тому астрономи назвали цю туманність згідно її незвичайної форми. Її відносять до класу планетарних туманностей. Це газові хмари, що викидають зірки, схожі на Сонце в кінці свого життя. Один з найбільш ранніх знімків Хаббла.

hubble_18

Цей космічний газопиловий стовп сягає ширини в два світлових роки. Структура знаходиться в одній з найбільших областей зореутворення нашої Галактики, туманності Кіля, яку видно на південному небі. Вона віддалена від нас на 7500 світлових років.

hubble_19

У центрі кульового скупчення Омега Центавра зірки упаковані в десять тисяч разів щільніше, ніж в околиці Сонця. На зображенні видно безліч слабких жовто-білих зірок, менша за наше Сонце, кілька помаранчевих червоних гігантів, а також випадкових блакитних зірок. Якщо раптом дві зірки стикаються, то може утворитися одна масивніша зірка, або вони утворюють нову подвійну систему.

hubble_21

Різнобарвна трироздільна туманність дозволяє досліджувати космічні контрасти. Відома також як M20, вона знаходиться на відстані близько 5 тисяч світлових років в багатому туманностями сузір’ї Стрільця. Розмір туманності – близько 40 світлових років.

hubble_22

Фантастична група молодих блакитних зоряних скупчень, гігантські газові хмари, що світяться, та темні пилові прожилки оточують центральну область активної галактики Центавр А. Центавр A знаходиться близько від Землі, на відстані 10 мільйонів світлових років.

hubble_23

Яскравим скупченням і туманностям на нічному небі планети Земля часто дають імена за назвами квітів або комах, і туманність NGC 6302 не є винятком. Центральна зірка цієї планетарної туманності виключно гаряча: температура її поверхні становить близько 250 тисяч градусів за Цельсієм.

hubble_27

Вид галактики M104 нагадує капелюх, тому її і назвали галактикою Сомбреро. На зображенні видно виразні темні смуги пилу і яскраве гало із зірок та кульових скупчень. Причини, за якими галактика Сомбреро схожа на капелюх – незвично великий центральний зоряний балджа і щільні темні смуги пилу, що знаходяться в диску галактики, який ми бачимо майже з ребра.

hubble_28

Сформовані зоряними вітрами і випромінюванням, ці фантастичні, схожі на хвилі освіти знаходяться в туманності Омега і входять в область зореутворення. Туманність Омега знаходиться в багатому туманностями сузір’ї Стрільця і віддалена на відстань 5500 світлових років.

hubble_29

Поки невідомо, що освітлює цю туманність. Особливо загадковим видається яскрава дуга в формі перевернутої букви V, яка окреслює верхній край схожих на гори хмар міжзоряного пилу, що знаходяться біля центру картинки. Тут показано чудове, нещодавно опубліковане зображення, отримане космічним телескопом Габбл. Хоча на ньому і видно багато нових деталей, причину виникнення яскравої, чіткої дуги встановити не вдалося.

Попередня стаття про фантастичні космічні фото – Частина 1.

Схожі записи