Унікальна гігантська блискавка вдарила по Гаваях (ВІДЕО)
Висотну блискавку «синій джет», яка вдарила у гору на Гавайських островах, вдалось зняти на відео.
Місцеві астрономи кажуть, що це могла бути найбільша блискавка в світі розміром близько 80 кілометрів.
Гігантська блискавка потрапила у поле об’єктиву однієї з камер обсерваторії Gemini на горі Мауна Кеа на Гаваях. Знімки зробили фотограф Стів Каллен і співробітник обсерваторії Gemini Том Каммінг. Вони називають «фантастичним феноменом».
Блискавка вдарила в гору, висотою трохи більше 4 кілометрів. Таким чином, блискавка була мінімум в 17 разів вище, ніж Мауна Кеа – найвища точка Гавайського архіпелагу.
Блискавка типу синій джет являє собою конусоподібну трубу, яка виникає у верхніх шарах атмосфери над грозовим фронтом. Зазвичай ці блискавки зароджуються приблизно на висоті 40-60 кілометрів над рівнем моря.
Сині джети – це електричні розряди так званої холодної плазми, формуються у верхніх шарах атмосфери. Це маловивчене явище. Вчені досі нічого не знають ні про їх походження, ні про характеристики. По-перше, явище це дуже короткочасне. По-друге, синій джет — не звичайна блискавка, а висхідна (тобто її рух відбувається не зверху вниз, а знизу вгору). І з поверхні Землі його побачити неможливо через те, що вона знаходиться на величезній висоті за щільним шаром темних грозових хмар. Тому чи не єдиний варіант – це сфотографувати явище збоку, причому з дуже великої відстані і виключно в темний час доби (вдень яскравий спалах буде неможливо розрізнити в сонячному світлі). Але це дуже складно.
Вперше такі атмосферні розряди, які називають джетами, були помічені на чорно-білому відео, знятому шатлом ще 21 жовтня 1989 року над Австралією. А 14 вересня 2001 року вчені зняли «гігантський джет» – голубий конус, який дотягнувся від вершин купчасто дощових хмар до самої іоносфери, де завершив свій шлях серії спалахів.
Вважається, що голубий колір джетів обумовлений наявністю іонізованого і нейтрального молекулярного азоту, у спектрі випромінювання якого є відповідні смуги.